Basketbalové finále sa skončilo bitkou, tréner sa bil s hráčom

09.05.2015 Celý región

Prievidza 9. mája (TASR) - Basketbalisti MBK Rieker Com Therm Komárno nevyužili prvú šancu na zisk premiérového majstrovského titulu. V sobotňajšom piatom stretnutí finále play off SBL prehrali na palubovke BC Prievidza 70:96. Hornonitrania tak znížili stav série na 2:3 na zápasy, šiesty duel sa hrá na slovensko-maďarskom pohraničí v stredu 13. mája o 18.00 h.

Po záverečnom hvizde prišlo k nemilému incidentu, keď sa do fyzickej konfrontácie dostali domáci tréner Krunoslav Krajnovič a krídelník Komárna Siniša Bilič. Bitka sa potom rozniesla aj do hľadiska, ukončila ju až bezpečnostná služba.

Priebeh zápasu

Prievidza začala zápas s nožom na krku, ale oveľa sústrednejšie ako ten predchádzajúci v Komárne. Súpera z južného Slovenska nepustila do úvodného tlaku, ktorý bol v stredu základom úspechu MBK. Naopak, domáci si rýchlo vytvorili dvojciferný náskok, keď v 6. minúte viedli 14:4. V tom momente mal hosťujúci tvorca hry Bannister na svojom konte už tri fauly a striedať ho musel Halada. Ofenzívu BC ťahal najmä Batina, ktorý v prvom polčase nastrieľal 17 bodov. V úvode druhej štvrtiny viedla Prievidza po smeči Vasiliča 35:18, tri minúty pred prestávkou po trojke Batinu už bol rozdiel 20-bodový (46:26). Prvý polčas sa napokon skončil výsledkom 59:36.

Po zmene strán domáci s prehľadom kontrolovali náskok a v treťom dejstve ho ešte mierne navýšili. Ku kvalitnému výkonu sa okrem Batinu postupne rozohrali aj Hovaňák s Maričom, Prievidza viedla pred záverečnou časťou hry o 27 bodov. Hosťom sa nedarila ich tradičná zbraň - trojková streľba, navyše ich súper na rozdiel od stredajšieho duelu predčil na doskoku. "Obuvníci" sa snažili, ale domáci boli 'v laufe' a výsledok si v závere s prehľadom ustrážili. Ak sa im podarí zvíťaziť aj budúcu stredu v Komárne, o titule rozhodne kľúčový siedmy duel na palubovke Prievidze 16. mája.

Povedali po zápase
Igor Marič, krídelník Prievidze: "Vedeli sme, že v prípade prehry sa nám skončí sezóna. Myslím, že sme odohrali kvalitné stretnutie. Opäť sme využili výhodu domácej palubovky, hrali sme agresívne a darilo sa nám aj v útoku. V Komárne nás čaká ťažký zápas, ale my chceme hrať kolektívne a vynútiť si rozhodujúci siedmy duel."
Miljan Čurovič, tréner Komárna: "Dnes sme prehrali, lebo Prievidza bola lepšia, ale to, čo sa stalo po skončení stretnutia, je hanba. Hanba Prievidze, domácich organizátorov, hráčov a najmä trénera."

SBL finále - 5. zápas
BC Prievidza - MBK Rieker Com Therm Komárno 96:70 (59:36)
zostavy a body:
Prievidza: Batina 26, Marič 14, Zadnik 7, Vasilič 7, Baťka 6 (Hovaňák 13, Evans 10, Miljkovič 6, Klarič 5, Hašan 2, Jašš 0, Pasovský 0

Komárno: Bannister 11, Bilič 10, Igrutinovič 10, Jankovič 6, Alawoya 3 (Kratochvíl 11, Marchyn 9, Halada 8, Jurčina 2, Slezák 0).

TH: 32/24 - 34/26, fauly: 30:27, trojky: 10:8, rozhodovali: Gabara, Tomašovič, Kúkelčík, 2800 divákov
štvrtiny: 29:18, 30:18, 24:20, 13:14